Mis on Nano?

Nanotehnoloogia on sihipärane konstruktsioon atomaarses ja molekulaarses dimensioonis. Nanotehnoloogia maailmas peab õppima mõtlemist väga väikestes dimensioonides.”Nano” kirjeldab füüsikas ühiku miljardilist murdosast, üks nanomeeter on üks miljardik meetrit. Sellel pikkusel lasevad ennast paigutada umbes viis kuni kümme aatomit. Üks nanomeeter on millimeetri suhtes nii suur kui maapähkel maakera suhtes.

Nanotehnoloogia tähendab sellega tungimist raskesti ettekujuteldavatesse imeväikestesse maailmadesse. Just selles „kääbusmaailmas“ on paljud meie tuleviku võimalused – seni lahendamatuks peetud probleemid saavad lahenduse

Kuidas Nano töötab?

Nanokaitsekatted koosnevad nanoosakestest komponentidega, mis seovad ennast pealispinna ja teiste komponentidega, moodustades soovitud effekti. Need osakesed paigalduvad pinna katmise ajal ( faas 1 ) intelligentselt oma kohtadele: Siduvad komponendid tõusevad pealispinna suunas, mittekleepuvad komponendid suunduvad õhu suunas väljapoole ( faas 2 ). Sellise „iseorganisatsiooni“ puhul tekib ultraõhuke, klaasisugune kiht, mis moodustab pealispinnaga homogeense ühenduse ja garanteerib erilise vastupidavuse ( faas 3 ). Pealispind on nii kaitstud agressiivsete keskkonna mõjude eest.

Faas 1

Faas 2

Faas 3

NANO – 21. sajandi võtmetehnoloogia!

Pinnatöötlemist nn. lootose-efektiga silikoonil, õlil, akrüülil või teflonil tuntakse juba kaua aega. Ent ometi peab sellist pinda palju tihedamini uuendama (pahteldama, poleerima). Sest reeglina ei pea see kaua vastu. Pinnal on ainult lühikest aega veetõrjumisefekt, siis annab see järele või kaob. Nanokatte puhul seevastu ühinevad nanoosakesed ja nende komponendid pinnaga, moodustades soovitud efekti pikaks ajaks. Nano pinnakatted peavad vastu 1 kuni 20 aastat, vastavalt kasutusele.

Kas NANO võrdub NANO?

Ei! Mitte igal pool, kuhu on peale kirjutatud NANO ei ole alati tegemist “ehtsa” NANO-tehnoloogiaga! Tihti reklaamitakse silikonil, õlil, akrüülil või teflonil baseeruvaid tooteid kui nanotooteid, sest nad moodustavad “lühiajaliselt” vett tõrjuva efekti, mis on nanopinnaga sarnane. Erinevalt NANO-tehnoloogiast, peab silikoniga töödeldud pinda palju tihedamini uuendama või poleerima. Seega näiliselt soodsam toode nõuab suuremaid kulutusi. Eriti saab tunda kvaliteedi ja vastupidavuse erinevusi hõõrdumisel, näiteks “kojamehed” või autopesuseadmed.