Puhastusained mis muudavad elukvaliteeti – võidad aega ja säästad raha

Klaas ja keraamika komplekt

Puhastusained on ained (enamasti vedeliku, pulbri, sprei või graanuli kujul), mida kasutatakse mustuse eemaldamiseks.

Puhastusainete kasutamise eesmärk on luua meeldiv ja tervislik keskkond eemaldades ebameeldiva lõhna, plekid ja tolmu.

Mõned puhastusained on bakterite vastase toimega, mõned rasva eemaldamise võimega, sisaldades orgaanilisi lahusteid.

 

Happelised puhastusained

Happelist puhastusainet kasutatakse peamiselt anorgaanilise jäägi, nagu katla- või veekivi eemaldamiseks pindadelt. Näiteks ummistunud duššisegisti, veetilgad klaasil või roostevabal pinnal ning kollakad pinnad kahhelkivil.

Happeline puhastusaine sisaldab tugevaid mineraalhapped ja kelaate. Sageli lisatakse pindaktiivseid aineid ja korrosiooni inhibiitoreid. Ainult kelaate kasutatakse juhtudel, kus hapete kasutamine on välistatud (näiteks kontaktläätsede puhastamisel).

Näiteid hapetest


Vesinikkloriidhape on tavaline mineraalhape, mida kasutatakse kivipindade puhastamisel. Äädikat võib kasutad tugevatelt pindadelt kaltsiumi jääkide eemaldamiseks. Väävelhapet kasutatakse äravoolusüsteemis rasvadest, valkudest ja süsivesikutest koosneva ummistuse eemaldamiseks.

 

Leelised (aluselised) puhastusained

Leelised puhastusained sisaldavad tugevaid aluseid nagu naatriumhüdroksiid või kaaliumhüdroksiid.

Valgendi (pH 12) ja ammoniaak (pH 11) on tavalised komponendid leeliselistes puhastusainetes. Sageli lisatakse dispergeerijad, et vältida lahustunud mustuse taaskinnitumist pinnale.

Aluseline puhastusaine lahustab õli, rasva ja valgusisaldusega mustust.

Neutraalsed puhastusained


Neutraalsed puhastusained on pH-neutraalsed ja põhinevad erinevat tüüpi mitteioonsetel pindaktiivsetel ainetel.

Rasvaeemaldid 


Rasvaeemaldid  on puhastusvahendid, mis on spetsiaalselt valmistatud õli, rasva ja määrdeainete eemaldamiseks. Enamasti valmistatud süsivesinike lahustitest nagu petroolium või ksüleen.

Universaalsed puhastusvahendid


Universaalsed puhastusvahendid sisaldavad:

anioonseid ja mitteioonseid pindaktiivseid aineid

polümeerseid fosfaate

hüdrotroopilisi aineid

polümeerseid ühendeid

korrosiooni inhibiitoreid

nahka kaitsvaid aineid

mõnikord ka parfüüme ja värvained


Mõned puhastusained sisaldavad vees lahustuvaid orgaanilisi lahusteid nagu glükooleetrid (Enamik glükooleetreid on vees lahustuvad, biolagunevad ja ainult vähesed on mürgised) ja rasvalkoholid (laurüül-, stearüül- ja oleüülalkohol), mis lihtsustavad õli, rasva ja värvi eemaldamist.

Desinfektsioonivahendid hõlmavad kvaternaarset ammooniumühendit, fenooli derivaate, terpeenalkohole (männiõli), aldehüüde ja aldehüüdamiini kondensatsiooniprodukte. 

Universaalsed puhastusvahendid on tõhusad kõige tavalisema mustuse korral. Nende lahjendatud lahused on neutraalsed või nõrgalt leeliselised ning on ohutuks kasutamiseks enamikul pindadel.

Roheline puhastus

Roheline puhastamine tähendab puhastusmeetodeid ja -tooteid keskkonnasõbralike koostisosadega ning protseduure, mille eesmärk on inimeste tervise ja keskkonna kvaliteedi säilitamine. Rohelised puhastusmeetodid ja -tooted välistavad mürgiste kemikaalide kasutamist, millest mõned emiteerivad lenduvaid orgaanilisi ühendeid, mis põhjustavad hingamisteede, dermatoloogilisi ja muid haigusi.

Üks tuntumatest rohelise puhastuse meetoditest on pindade katmine nanoainetega. Aatomiteks pihustatud räniaatomid segatakse vee või alkoholiga ja kantakse pinnale. Reakstsiooni tulemusel moodustavad nad imeõhukese vett ja mustust hülgava, kuid niiskust juhtiva pinnakatte.