Tehnoloogilist lugemist!

Puhastusained ja nanotehnoloogia

Mis on nanotehnoloogia?

Nanotehnoloogia võimaldab nanoosakeste ja -kihtide kasutamist. Molekulidega manipuleerides luuakse uusi, suurepäraste omadustega struktuure, seadeid ja süsteeme, mis muudavad tooted kergemaks, tugevamaks, tervislikumaks, väiksemaks, vastupidavamaks ja ohutumaks. Teadusharuna on nanotehnoloogia oma arengu algfaasis ning selle lugematud tulevikurakendused vajavad alles avastamist.

Nanotehnoloogia mõjutab meie ümberkäimist keskkonnaga, pakkudes alternatiive agressiivsetele puhastuskemikaalidele, uusi lahendusi nakkushaiguste leviku tõkestamiseks, seemnete täiustamist, esemete kaitsmiseks ja toiduhügieeni ning ühiskonna tervise edendamiseks.

“Nanotehnoloogia muudab peaaegu igat inimese loodud eset järgmisel sajandil.” National Science & Technology Council (2000).

Kuidas saab nanotehnoloogia teha puhastusained paremaks?

Nanotehnoloogial põhinevad ettevõtted on hakanud leidma võimalusi kuidas muuta maailma puhtamaks kohaks, avastamaks kolm meetodit kuidas arendada puhastusaineid. 

Antud fotol on kasutatud Nano tekstiilikaitset.
Vaata toodet siit!

Need kolm meetodit on järgmised:

  • Mõeldes välja tooteid, mida on lihtne kasutada nii pinna peal kui ka akendel, mis teeks selle puhastamise ja kaitsmise lihtsamaks ka edaspidisel kasutamisel.
  • Kasutades nanotehnoloogilisi tooteid erinevates ainetes, mõtleme me ühtlasi ka tuleviku peale, kuna nendes ainetes on kordades vähem keskkonnale kahjulikke kõrvalsaadusi.
  • Kasutades allikmaterjale puhastus protsessis, mis on antibakteriaalsed, nagu näiteks hõbeda nanoosakesed. On pööratud tähelepanu regulatsiooniks, kus kasutatakse hõbeda nanoosakesi. Tekkis mure koht, et need võivad kahjustada põhjavees kasulikke baktereid, nagu näiteks järved, kui toode sinna jõuab (vaata allpool olevat tabelit ettevõtetest, kes on selle vajalikusega juba arvestanud)!

Nanotehnoloogia rakendused

  • Titaan oksiidi nanoosakesed on osana tootest, mis kasutab valgusega energiat, et tappa baktereid pindadel. Titaanoksiidi nanoosakesi nimetatakse fotokatalüsaatoriteks, kuna nad suudavad valguses energiat kasutada, et alustada baktereid tapvat keemilist reaktsiooni.
  • Osakeste omaduste kohandamine ja väljavalimine imepisikeste osakestena läbimõõdus, et saavutada veel parem puhastusaine.
  • Pesumasin, mis kasutab hõbeda ioone puhastamaks riideid.
  • Õhukeste polümeeri kihtide omaduste kohandamine, et klaasile kandes, see jääks kauapüsivaks ja veekindlaks. See tehnoloogia hoiab auto esiklaasi puhtana ja parandada vihma ajal sõitmise nähtavust.

Erinevad ettevõtted, kes kasutavad nanotehnoloogia arendust enda alas

Ettevõte Saadus Eelis
Altimate EnviorCare Pihustatavaine, mis sisaldab titaan oksiidi nanoosakesi Tapab bakterid ja vähendab lõhnu
EnviorSan Products Vedeliku puhastaja õlide ja mustuse eemaldamiseks, kasutades nanoosakesi, mida nimetatakse mitsellideks Vahetasid välja madalama lenduvate orgaaniliste ühendite ja muude saasteainete sisaldusega lahustid
Nanofilm Vedelik, milles polümeeri molekulid ühilduvad üksteisega, kui neid rakendatakse pinnale, näiteks tuuleklaasile, klaasiga sidumiseks ja moodustavad väga õhukese, tugeva polümeerkile Lahustab vee ja mustuse, et suurendada läbinähtavust ja saavutada pikemat eluiga kui tavalised filmid
Nanotech Pihustades vedelikku, mis sisaldab nanoosakesi, et need moodustaks hüdrofoobse kile. Lahustab vett ja mustust
Samsung Hõbe nanoosakesed, mida kasutatakse kodumasinates, näiteks pesumasinas või külmkapis Tapab bakterid ja vähendab lõhnu
Sky Spring Nanomaterials Lahusti, mida kasutatakse asfaldi materjali ladestumise vältimiseks nafta transpordiks või töötlemiseks kasutatavatesse torujuhtmetesse. Vähendab torujuhtmete saastumist

Vaata ka ingliskeelset lühifilmi nanotehnoloogia kohta !!!

https://www.youtube.com/watch?v=DAOFpgocfrg