Väikseim tapariist mida oled kunagi näinud – nanotehnoloogia.

Nano võimalused - mikroskoopilised "olendid"

8 FAKTI NANOTEHNOLOOGIA KOHTA!

Nano faktidest lähemalt: On kummaline sündmus, mis meile jäi märkamatuks, kui inimene kõigepealt ühe aatomi ühest kohast teise teisaldas.

Mikrokosmosesse tungimine sellisel määral, et mõjutada üksikuid aatomeid ja molekule, ei ole vähem oluline sündmus kui lend kosmosesse.

Nanotehnoloogia tekkimine on avanud inimestele laialdased võimalused kõigis oma tegevusvaldkondades.

Järgmistest lõikudest leiad parimaid fakte nanotehnoloogia kohta!

võimalused ulatuvad kõrgemale kui kosmos
võimalused ulatuvad kõrgemale kui kosmos

Nano fakt number 1

Nanotehnoloogia määratlused on erinevad. Kõige lihtsamates ja üldistes terminites on nanotehnoloogia meetodite ja meetodite kogum, mis võimaldab luua, juhtida ja modifitseerida elemente, mille suurus on väiksem kui 100 nanomeetrit. Nendele elementidele antakse nanoosakeste nimetus, mille suurus on vahemikus 1 kuni 100 nanomeetrit (nm). 1 nm on 10-9 meetrit. Selle väärtuse idee saamiseks on kasulik teada, et enamiku aatomite suurus on vahemikus 0, 1 kuni 0, 2 nm ja inimese juuste paksus on 80000 nm.

Nano fakt number 2

Nanotehnoloogia ligitõmbavus inimestele on see, et neid saab kasutada selliste omadustega nanomaterjalide tootmiseks, mis ei sisalda üksikuid aatomeid ja molekule ega neid sisaldavaid tavalisi materjale. Selgus, et kui aatomid või molekulid (või nende rühmad) koguti mõnevõrra erinevalt kui tavalisel viisil, omandavad saadud struktuurid hämmastavaid omadusi. Ja mitte ainult siis, kui nad ise on olemas. Kuna need on tavapärastesse materjalidesse paigutatud, muudavad nad nende omadusi. 

Nanotehnoloogiat kasutatakse juba üsna laialdaselt inimtegevuse erinevates valdkondades ning on põhjust uskuda, et aja jooksul muutub see rakendus lihtsalt piiramatuks.

Nano fakt number 3

Praegu on mitmeid nanomaterjalide klasse. 

Nanokiud – kiud läbimõõduga alla 100 nm, pikkus – paar sentimeetrit. Nanofibreid kasutatakse biomeditsiinis kangaste, filtrite, tugevdava materjali valmistamiseks plastiku, keraamika ja muude nanokomposiitide valmistamisel.

Nano fakt number 4

Nanofluidid on erinevad kolloidlahused, milles nanoosakesed on ühtlaselt jaotunud. Nanofluide kasutatakse elektronmikroskoobides, autotööstuses vaakumahjus (eriti magnetilise vedelikuna, mis vähendab hõõrdumist osade vahel).

Siin on kasutatud NANO veekaitset riietele ja jalanõudele!
Siin on kasutatud NANO veekaitset riietele ja jalanõudele!
Vaata toodet siit!

Nano fakt number 5

Nanokristallid – nanoosakesed, millel on materjali korrastatud struktuur. Nende hääldatud häälega näevad nad välja nagu tavalised kristallid. Neid kasutatakse elektroluminestsentspaneelides, fluorestseeruvatel markeritel jne. 

Tuleviku materjaliks loetakse grafeen, mis on süsinikuaatomite kristallvõre üks aatom. Selle tugevus on parem kui terasest ja teemandist. Grafeeni ulatuslik kasutamine eeldatakse mikroskeemide elementina, kus tänu oma kõrgele soojusjuhtivusele võib see asendada räni ja vase. Selle väike paksus võimaldab luua väga õhukesi seadmeid.

Nano fakt number 6

Nanotehnoloogia kasutamise võimalused meditsiinis tunduvad paljutõotavad. Nanokapslid ja nanokapslid lubavad teha revolutsiooni inimese võitluses haiguste vastu. Nad võimaldavad suhelda otse inimese keharakkudega, ületada vajaduse korral immuunanalüüsi, lokaliseeritud toimet viirustele ja bakteritele, diagnoosida molekulaarse suurusega haiguse fookust.

Nano fakt number 7

Nanotehnoloogias tuleb tegutseda üksikute aatomite ja molekulide suhtes. Selleks on vaja tööriistu, mille mõõtmed vastavad objektide suurusele. Selliste vahendite väljatöötamine on üks nanotehnoloogia peamisi ülesandeid. Praegu kasutatav skaneerimisanduri mikroskoop (SPM) võimaldab mitte ainult näha üksikuid aatomeid, vaid ka neid otseselt mõjutada, liigutades neid ühest punktist teise.

Nano fakt number 8

Võib-olla saab tulevikus tööjõulist tööd aatomite ja molekulide kokkupanekuks usaldada nanorobotidele – mikroskoopilistele “olenditele”, mis on suurusega kooskõlas aatomite ja molekulidega ning millel on võime teatud tööd teha. Nano-mootorid peaksid olema nanorobotide mootorid – molekulaarsed rootorid, mis tekitavad energiat, molekulaarseid propellereid (nende kuju tõttu pöörlevad spiraalmolekulid) jne. Nano-robotite kasutamine meditsiinis on üsna reaalne. Meie kehas kasutusele võetud režiimid taastavad haiguste ilmnemise korral korra.

Nano võimalused  - mikroskoopilised "olendid"
Nano võimalused – mikroskoopilised “olendid”


Vaata üle ka meie youtube kanal SIIT!