Hiljuti avaldatud uuring näitas, et inimesed, kes kodu koristades kasutavad puhastusaineid, on oma kopse kahjustanud sama palju, kui suitsetaja, kes tõmbab 20 sigaretti päevas.

Teadlased jälgisid 6200 inimese tervist 20 aasta jooksul. Nad märkasid kiirenenevat kopsufunktsiooni langust, mis viitab sellele, et pikaajaline kokkupuude puhastusainetega võib ohustada hingamisteede seisundit.

Uurides kopsu funktsionaalsust avastati, et aastas väheneb väljahingatava õhu maht (Forced Expiratory Volume – FEV) puhastusainetega kokkupuutuvatel naistel 3.6ml ja koristajatena töötavatel naistel 3.9ml.

Ka astmasse haigestumiste protsent oli suurem nende hulgas, kes kasutasid kodu koristamisel puhastuskeemiat. Arvatakse, et haiguse kutsub esile sisemiste hingamisteede limaskesta ärritus, mis on tingitud puhastuskemikaalide pidevast sissehingamisest.
Need tooted on ju mõeldud selleks, et kiiresti lahustada jonnakas mustus meie köögist ja vannitoast. Ilmselt nad on liiga tugevatoimelised ja kahjustavad meie kopse.

Teema on oluline ja vajab veel lisauurimist. Seniks soovitavad teadlased kodu koristamisel kasutatada kemikaalide asemel aurupuhastajat või kuuma vett ja mikrokiud lappi.

Nanomaxi pinnakaitsevahenditega kaetud pinnad saad puhtaks vee ja mikrokiudlapiga. Samuti tekib pindadele mustust hülgav kiht, mis takistab pindade määrdumist.

Uuring on täies mahus avaldatud siin:
Thoracic Society’s American Journal of Respiratory and Critical Care Medicin
https://www.atsjournals.org/doi/10.1164/rccm.201706-1311OC